Ceket alırken dikkat edilmesi gerekenler | Erkekler için


Ne giyilir?
ceket alırken dikkat edilmesi gerekenler

CEKET ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ  İster takım elbise için klasik ceket olsun, ister kruvaze ceket isterse de blazer ceket olsun; erkek giyiminin en önemli  parçasıdır ceketler.
  Günlük giyimden iş hayatına kadar geniş bir yelpazede ceketsiz bir şıklığı düşünemeyiz.

➥ Düşünsenize bir ceket giyiyorsunuz, size gireceğiniz ortama göre ciddi, kendine güvenen, kararlı ve otorite sahibi bir hava katıyor. Bir çeşit "Godfather" oluyorsunuz. (Klasik ceketler)

  Başka bir ceket giyiyorsunuz bu kez de size olgun ama sempatik; ciddi ama beyefendi; sert ama zevk ve estetik sahibi; tam maskülen ama romantik bir hava katıyor.  (Kruvaze ceketler)

Ve...

Yine başka bir ceket giyiyorsunuz bu kez de, ortamların cazibedarı, sportif, enerjik, güçlü
 ve etrafına pozitif enerji dağıtan, üzerinden gençlik fışkıran bir insanın havasını giydiriyor üzerinize. (Blazer ceketler/ Spor ceketler)


Yoksa siz hala ceket giymiyor musunuz? Bu mümkün değil, buna inanamayız ama bence ilk fırsatta bir ceket alın. Biz de size ve yeni ceket alacaklara ve tabi ki bedenine uygun olmayan ceket alıp, ortamlarda çok kötü gözüken ve pişmanlık duyanlara aynı yanlışa bir daha düşmemeleri adına bazı önemli tüyolar vereceğiz.

1-) Ceketin omuz başlarına dikkat! :

   Mağazada, ceketi üzerine giyip, aynada kendinizi karşınıza alıp, şöyle bir  baktığınızda ceketinizde bakmanız gereken ilk yer omuzları...  Aşağıdaki şemada bulunan,  ilk resimdeki gibiyse omuzlarınız, ceket üzerinize geniş geliyor demektir. Görüldüğü ceketin omzu, omuz çizgisinden aşağıya kaymış. Lütfen o ceketi üzerinizden çıkarın, mağaza sahibine nazikçe; "maalesef olmadı" diyerek teslim edin veya bir başkasına bakın. Eğer mağaza sahibi size "jilet gibi oldu, tam sizlik bir ceket" diyorsa ya yalan söylüyordur veya da bilmiyordur. Tabi ki ilk şık!
  Eğer, ceketinizin omuzları ikinci resimdeki gibiyse, ceket üzerinize tam oturmuş demektir. Ve böylece bedeninize uygun ceket seçiminde ilk ve en önemli aşamayı geçtiniz demektir.


Ceket ölçüleri: omuz genişliği2-) Ceketin yakaları gömleğin yakalarının üstüne oturuyor mu?

  Burada da yine şöyle dimdik duralım, ve aynaya bakalım. Eğer ceket yakasıyla gömlek yakası arasında 3-4 cm'lik bir mesafe varsa, sizi temin edebilirim bu ceket de sizin beden ölçülerinize göre değil, aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi. 

  Fakat anatomik yapınızdan kaynaklanan küçük açıklar olabilir, sonuçta hiç birimiz kusursuz değiliz. Ama resimdeki kadar geniş bir aralık oluşuyorsa ceketle ilgili bir sıkıntı olduğu aşikar.

ceket seçimi ölçüler

3-) Ceketinizin sırt tarafını kontrol edin:

Bedene uygun ceket seçerken; 

dikkat etmemiz gereken diğer bir hususta ceketimizin sırt tarafında bombe oluşturup oluşturmadığıdır. İlk iki şıkta karşımıza aynayı almıştık, bu test için de bir geri aynası çok güzel olur. 
Eğer aşağıdaki birinci şekilde de görüldüğü gibi sırt tarafı bombe yapmışsa ceket sizin üzerinize geniş geliyor demektir. Ceket, ikinci şekildeki gibi oturmalı üzerinize.
3-) Ceket sırtı oturması

ceket dar mı geniş mi?

4-) Ceketinizi ilikleyerek kontrol edin:

Eğer ceketinizi iliklediğinizde önünüzde adeta bir çarpı işareti ( X ) oluşuyorsa, ceket size dar geliyor demektir. Ayrıca yine, ceketinizi iliklediğinizde yukarı doğru bir toplanma olmamalı.bedene uygun ceket

4-) Ceket kollarını serbest bırakın:

Evet! İşte son adım. Ceket alırken dikkat edilecek olan son adım, ceketimizin kol uzunlukları. Yine her zaman olduğu gibi ayağa kalkıyoruz. Kollarımızı serbest bırakmak suretiyle kontrol ediyoruz. Birinci şekilde görüldüğü gibi kol boyu normalden uzun, gömlek uçları gözükmüyor. İkinci resimde ise çok kısa... Son şekilde de ideal kol uzunluğunu görebiliyorsunuz. Gömleğin kol uçları bir-iki cm. dışarıda, gözükebilecek şekilde.


ceket kol boyları


Buradaki ceket kombinleriyle de ilgileniyor olabilirsiniz ↷:

Yazan: Melih
(giyim ve kombin uzmanı)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Copyright ©2017 - 2018

Negidernet.com giyim ve kombin sitesindeki bütün içerikler özgün bir çalışmanın ürünü olup, sitedeki yazıların tamamı veya bir kısmı kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.