Erkekler için cepken-yelek modelleri ve kombinleri | Değerlendirme


Ne giyilir?

  
cepken yelek kombinleri negidernet

CEPKEN-YELEK NEDİR? NASIL KOMBİN EDİLİR?


  Özellikle Türk ve İtalyan erkeklerinin dünyasında "sertlik" ve "ağırbaşlılık" tarzının bir ifadesi olan cepkenler, (yani yelekler) artık günümüzde romantik ve centilmen erkekle de özleşen bir giysi.

Sadece "sert" ve "ağırbaşlı" erkek giyiminin mi  sembolüydü. Ona kalırsa köstekli saatini yan cebine iliştiren dedelerimizin de vazgeçilmez bir giysisiydi cepken yelekler. Adeta onların ikinci derisiydi. Ah nerede o dedeler!

  Bu da şu demek geliyor ki bu adı pek anılmayan ama onsuz da bir şıklığın düşünülemeyeceği yelekler neredeyse bütün yaş ve sosyal aidiyet gruplarına hitap ediyor; ilginç değil mi? Yani giyeni tek kalıp içine sokmayıp, giyeni kendi zevki içerisinde estetik olarak daha da ileriye taşıyan bir üst giysisi... Şöyle ki:

Giyen gençse, yerince ağırbaşlılıktan hafif bir ton çalarak daha da genç gözüküyor. 
Yaşlı biriyse ona, babaçlığın, dedeliğin, tecrübenin e gün görmüşlüğün havasını katıyor.
Eğer giyen halihazırda ciddi ve otoriterse dört başı mamur bir ciddiyet görüntüsüne bürünüyor.

Sonuçta cepken-yelekler herkese yakışıyor dostlar.
Ama cepkenler günümüzde artık müstakil (tekil) bir giyim olarak değil, takımın bir parçası olarak anılıyor ve o şekilde temin ediliyor. Oysa bu kadim ve estetik giysiler illa ki takım elbiseyle değil, müstakil olarak da giyilse müthiş sonuçlar ortaya çıkarabilir. Mesela:

Bir slim-fit boğazlı kazak (balıkçı yaka) üzerine müthiş gider. (Şöyle gri renk bir boğazlı kazak ve üstüne siyah veya füme renk bir cepken, on numara olurdu)
Yine düz renk spor kesim beyaz gömlek üzerine füme renk yelek, ötesi var mı?

   Fakat, üzülerek söylemeliyim ki dediğim tarz giyimde müstakil olarak istediğiniz tarz cepken-yelek bulmak zor. Dediğim gibi, ancak takım elbise parçası olarak bulabiliyorsunuz.

  Geçtiğimiz günlerde, cepken yelek arama turuna çıktım, maalesef sonuçsuz kaldım. Büyük ve marka mağazalarda zaten olmayacağına, küçük ve daha tarz giysiler saten  mağazalara aktım. Bir kaç tanesi hafiften içime siner gibi olduysa da aradıklarım değildi.

  İşte ben de bunun anısına ve ukdesine binaen, bana hoş gelen, size de hoş geleceğini düşünürek derlediğim, bir kaç cepken modellerini ve cepken yelek kombinlerini sizinle paylaşmak istedim.

(Not: Eğer bu cepken kıtlığında, elinizde size ait cepkenler varsa bize resmin çekip yollayın, biz de bu sayfada yayınlayalım. Güzel de olur hani.)

Anlaştıysak haydi hep birlikte aşağıya bir göz atalım:

Beyaz cepken-yelek

Beyaz gömlek üstüne beyaz cepken kombini. İlginç bir kombin. Köstekli saatin beyaz cepkene pek yakışmadığını söyleyebilirim. 

siyah-renk-cepken-modeli

Bir İtalyan günlük giyim tarzı. İtalya'nın taşrasını çağrıştıran bir tarzda olsa da şahsen benim hoşuma gitti. Daha enerjik, sportif ve cazibeli. Tabi şapkayı saymazsak.. :)
Lacivert renk yelek kombini

Nasıl, çok hoş değil mi? Ne kadar asil, beyaz, dik yaka gömlek üstüne lacivet cepken.


Denim yelek kombini

Renkler arasında hafif geçiş yaparak kombinlenmiş, gayet güzel. Yelekle fuların uyumu da göz doldurucu.


Siyah cepken yelek kombini
İşte köstekli saat yeleği.:)

Füme renk cepken yelek kombini

Gri ve füme ağırlık bu kombin içerisinde yeleğin en önemli bir parça olduğu bariz ortada. Yeleği aradan çektiğinizde bütün kombin tarumar oluyor.


Gri yelek cepken
Uyuma bakar mısınız, çok zarif ve estetik. Siyah gömlekle gri yeleğin uyumu bir harika. Neredeyse kusursuz. 

Kırmızı renk cepken yelek

Kırmızı cepkwn yelek günlük giyimde biz Türk erkekleri tarafından pek rağbet görmeyecek tarzda olsa da, hani fena da değil. Arada bir değişiklik ve yenilik maksadıyla giyilebilir.


Yelek tişört kombini

Buradaki yelek kombin seçkimizin arasında belki de en marjinal yelek kombini. Evet, çok tercih edilen bir kombin olmasa da şahsen ben beğendim. Ama!.. Evet ama tişörtün grafiksiz olması şart. Ayrıca uzun kollu olursa daha şık duracaktır.
yelek cepken kazak kombini

Ve, ve işte bu! Benim en beğendim cepken yelek kombini. Müthiş!


İyi kombinler...

Melih
(Giyim ve Kombin Uzmanı)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Copyright ©2017 - 2018

Negidernet.com giyim ve kombin sitesindeki bütün içerikler özgün bir çalışmanın ürünü olup, sitedeki yazıların tamamı veya bir kısmı kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.