İspanyol paça pantolon nedir, nasıl giyilir, kimlere yakışır?


Ne giyilir?
     
İspanyol paça pantolon


 İSPANYOL PAÇA PANTOLONLAR: NEDİR, NASIL GİYİLİR KİMLERE YAKIŞIR?


"Paçalarından iki etek çıkar"
"Senden önce yol alan"
"Bacak yelkenleri"
"Diz etekleri";

  👀 :) gibi benzetmelerden birini veya bir kaçını illâ ki duymuşunuzdur. Bunun yanında ve hatta ilk başta İspanyollar'la özdeşleştiği ve özellikle  Flemenko Dansını çağrıştırdığı bir gerçek. 

    Eğer gerçekten, İspanyol paça pantolonların menşei  adı üzerinde olduğu gibi İspanya ise Doğu'nun giyim kültüründen onlara geçmiş olması gerekiyor. Malum, bir zamanlar İspanya'ya hakim olan kültür Doğu Kültürüydü.
   Ama bir taraftandan da baktığımızda İspanyol paça pantolonlar Amerika ve aynı zamanda bütün Batı kıtasında da modaydı.

   Türkiye'de ise İspanyol paça pantolonlar 60'lı  ve 70'li yıllarda fırtına gibi esmiş; 80'li yıllarda da aynı hızda birden duraklayıp yerini yüksek belli şalvarımsı pantolonlara bırakmıştı. Şahsen ben 80'li yılların giyim modasını pek sevmedim. Hele erkeklerin ki korkunç...

[ 80'li yılların bayan ve erkek modasını ayrı bir makalede masaya yatıracağız, anlaştık... :) ]

   Doksanlı yılların sonuna gelindiğinde de, Türkiye'de bir nostalji / geçmişe özlem furyası başlamıştı. Birden vitrinler İspanyol paça pantolonlarla dolup taşmıştı. Hem bayan hem erkek için İspanyol kot pantolonlar trend haline gelmişti; yandan fermuarlı olanları bile erkeklerde de çok sevilen bir kot pantolon tarzına dönüşmüştü.

 📌  Hatta öyle ki, eskiden kalma boru paça pantolonlarını dikiş yerlerinden diz kapaklarına doğru açıp araya ek parçalar diktirmek suretiyle pantolonları İspanyol paça pantolonlara dönüştürenler bile vardı. Hatırladınız mı? :) 

👖

  Ama bu giyim tarzı da çok sürmeyecekti.

Dünyada hızla yayılan hipster modası ve atletik ve modern görünme eğilimi Türkiye'yi de moda dünyasında kasıp kavurmuş, önce paçaları boru paçaya dönen pantolonlar sonra da hızlı bir şekilde dar paça, ekstra dar paça ve nihayetinde bayanların da erkeklerin de gözdesi olan skinny pantolonlara evrildi.

   Anladığım kadarıyla 90'lı yıllardaki giyimdeki bu moda, hayatın diğer bütün alanlarında da eskiyle (klasik) yeniyi (modern) olanı buluşturmayı amaçlıyordu. Binalardan, ev dekorlarına; yemek takımlarından, masa sandalyeye kadar. Ama ne yazık ki hayal edildiği gibi olmamış, eşyadaki modern anlayış ve çizgiler klasik olanı kısa sürede silip süpürmüştü. Olmuyordu, olamıyordu bir türlü; sonuçta geçmiş, geçmişte kalmıştı.

 Bu arada bir itirafta bulunayım, çocukluk yıllarımdan beri hep, ne zaman bir İspanyol paça pantolon görsem hep aklıma çizgi filim kahramanı olanı robot Voltran gelir aklıma. Bilenler bilir; Voltran'ın bacakları da bir İspanyol paça pantolon giyimişçesine aşağıya doğru genişliyordu. :)

Voltran ispanyol paça
İşte o bahsi geçen Voltran :)Esasen günümüzde giyilen (daha çok bayanlar tarafından) İspanyol paça dediğimiz pantolonlar tam olarak İspanyol paça değil; gelin şuna çizme paça diyelim. Çünkü İspanyol paça pantolonların paçaları cidden bugünkülere göre daha genişti ve basen kısımları dardı.


➥ İspanyol paçalar nasıl giyilir?

Giydiğiniz İspanyol paça pantolonun eğer basen tarafları sıkı ve darsa, üzerine giyeceğiniz giysiler, salaş olursa görüntü açısından daha güzel bir intiba uyandırırsınız. Çünkü dar bir alt giysinin üstüne dar bir giysi bütün vücudu mumyalanmış gibi gösterir.

Bu sebeple pantolonunuzun üzerine salaş gömlekler, salaş kazaklar ve tişörtler çok güzel gidecektir.

 ➥ İspanyol paçalar  kimlere yakışır?

Diğer bir ifadeyle; bol paça pantolon kime yakışır?

Bu tarz pantolonun kısa boylular veya da kısa bacaklılar için öyle güzel bir avantajı var ki, İspanyol paçalar, basen tarafları dar olmak şartıyla bacakları uzun gösterir. Dolayısıyla uzun boylu gösterir.
Zaten kısa boylular için ya tam ispanyol paçalar ya da tam skinny- dar kalıp pantolonlar idealdir. Boru paçalar her zaman olağandan kısa gösterir.

Kısa boylu birinin İspanyol paça giydikten sonra, görenlerin "boyun mu uzamış ne?" şeklindeki sözlerini duyduktan sonra kolay kolay bacaklarından çıkarmayacağı bir gerçek.:)

Aynı doğrultuda kısa boylu bayanların, giydikleri topukluları da gizlemeleri noktasında ideal. Tabi buna ihtiyaç duyanlar için...


Son olarak şunu söylemek isterim:

Hiç birimiz kusursuz olamayacağız. Ne giyersek giyelim bir gün onlar da eskiyecek. Önemli olan içinizdeki güzelliklerin her daim yeni kalması.

Sevgiyle ve yenilikle kalın.

Yazan: Alseyan
(Giyim ve kombin uzmanı)

3 yorum:

 1. Orhan Gencebay'ı da unutmamak lazım.Karpuzcu Selahattin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya buraya onun pantolonunu asmak lazımdı volti yerine. :((

   Sil
 2. Çok eğlenceli bir yazı olnuş elinize sağlık

  YanıtlaSil

Copyright ©2017 - 2018

Negidernet.com giyim ve kombin sitesindeki bütün içerikler özgün bir çalışmanın ürünü olup, sitedeki yazıların tamamı veya bir kısmı kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.