İyi giyinmenin 10 püf noktası


Ne giyilir?

iyi-giyinmenin-10-puf-noktasi-bayan-erkek
İyi giyinmek için gereken 10 önemli püf nokta (Bayan/Erkek)


  Biliyorsunuz, günümüzde giyinmek bir gereksinimden öte artık, kişiliğin, hayat tarzının, sosyal kimliğin ve estetik kaygıların önemli bir parçası haline geldi.

İşte size,  “ne bulursam giyinirim” demeyenlerdenseniz, şıklığınızda size yardımcı olacak, giyinirken dikkat etmeniz gereken 10 önemli püf nokta:


1-) Giysileriniz üzerinize tam otursun:

  Ne giyerseniz giyin ister alt giysi, isterse de üst giysilerde (üst giysilerde ufak bir ayrıntı var, onu aşağıda açıklayacağım) genel manada üzerinize giyeceğiniz giysiler tam otursun özellikle erkekler için.

Misal, şalvar gibi pantolonlar; içinde sizi kaybetmiş, omuzları düşük, kolları sarkık ceketler felaket ötesi bir giyim hatası.

2-) Üzerinize tam oturması kadar, renk uyumuna da dikkat edin:

  Giyeceğiniz giysiler üzerinize tam oturmuş olsa da, en kaliteli parçalar olsa da renk uyumuna dikkat etmediğiniz müddetçe o parçaların hiçbir kıymeti kalmayacak. Renk uyumu adeta uygun çiftlerin evliliği kadar önemli.

Örneğin: Siyah bir gömleğin altına füme renk bir pantolonun ne alemi var; ya da kırmızı pantolon üzerine kahverengi tişörtün…

Neyse ki, dert etmeyin websitemiz bu amaç için var. Bütün giysilerin renk uyumlarını bulabilirsiniz.

3-) Erkeklerin dar kesim giyerken dikkatli olmalı:

  Evet beyler…
Ekstra dar kesim giysiler olmasa da slim fit veya hallice dar kesim (skinny) pantolonlar erkekleri daha fit, çevik ve genç gösterdiği doğrudur. Fakat, göbeğiniz varsa, bacaklarınız kalın ve basenleriniz genişse üzerinizde son derece kötü durduğunu üzülerek söylemeliyim. Sizin için önerim normal slim fit giysiler…

4-) Yaşınıza göre giyinin:

  İster bayan, isterse de erkek farketmez; yaşa göre giyinilmeli. Elbetteki bu bir olmazsa olmaz bir kural ve tabu değil ama mesele daha şık olmaksa bu öneriyi dikkate alın derim. Özellikle orta yaş üstüne gelmiş biriyseniz, günlük hayatta dahi bol neon renkli, grafikli, çizgi film kahramanlı giysiler giyiyorsanız bu konuyu bir gözden geçirmelisiniz.
Büsbütün sade, silik, sönük ve desensiz olsun demiyorum ama giysilerinizin üzerinde Tweety ve Sylvester’in kovalamacası da olmasın bir zahmet.

5-) Üst giysiler demiştik… Dar kesim  pantolon üzerine hallice geniş üst giysiler:

  Gördüğümüz kadarıyla bayanlar bu konuda dikkatli ama beylerde birazcık düzeltilmesi gereken tarafları var.

Lütfen, dar kesim pantolonlarınızın üzerine de lütfen daracık tişört ve gömlekler giymeyin. Erkekte de bayanda da hoş durmuyor. Dar kesim pantolonlarınızın üzerine biraz daha geniş, tercihe göre salaş giysiler giymeniz sizi daha güzel gösterecektir.

6-) Boya ve kiloya göre giyinmeye biraz dikkat:

 Hem bayanlar hem erkekler için.

-          Kısa boyluysanız; kalıplardan slim fit veya dar kesim (skinny);  renklerden de siyahın tonları ve yeşil rengin tonlarında giyinmelisiniz. Pantolonlarınız düşük bel de yüksek bel de olmamalı. Normal bel…
-          Eğer uzun boyluysanız; ne bulursanız giyin diyebileceğimiz kadar şanslısınız ama hem uzun boylu hem de zayıfsanız siz de ne çok dar ne de bol giyinmelisiniz. Pantolonunuz düşük bel olabilir, yakışır.
-          Kiloluysanız eğer, genelde siz siyah tonlarında giymelisiniz ve beyaz renk kıyafetlerden uzak durmalısınız. Çünkü koyu tonlar sizi daha derli toplu gösterirken beyaz renk ve tonları sizi daha geniş ve salaş gösterecektir.


7-) Pantolomn paça boylarına dikkat:

Bayanların bilek paça giyimlerini istisna tutarak söyleyelim, eğer düz bir pantolon giyiyorsanız paçalarınız ayakkabınızın üzerine değer gibi olmalı. Yığılması da topuk üstü oluşu da iyi giyinmenin püf noktalarına ters düşer.

 8-) Bayanlar maskülen giyimde dikkatli olmalılar :

Yüz hatları keskin, sert ve koyu tenli olanlar, giyecekleri maskülen kıyafetleri nispeten daha açık renkli seçmelerinde yarar var. Aksi durumda “gereğinden” fazla eril gösterecektir.

9-) Erkekler kısa kollulardan biraz uzak dursalar iyi ederler :

Kısa kollu giysiler yerine uzun kollu ve çemremeye müsait, kolları düğmeli gömlekler giymeleri onları daha estetik ve fit gösterecektir.

9-) Mevsimine göre giyinin :

“Zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü” konumuna düşmemek için lütfen mevsimlerin renklerine göre giyinin. Karda kışta beyaz giyinmek yerine hem zaten zayıf olan güneşin ısısından istifade etmek hem de kışla iyi bir kombin yapmak için biraz daha koyu renkler giyinmek isabetli olacaktır.


Negidernet.com/Giyim ve Kombin Uzmanı / Beray

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Copyright ©2017 - 2018

Negidernet.com giyim ve kombin sitesindeki bütün içerikler özgün bir çalışmanın ürünü olup, sitedeki yazıların tamamı veya bir kısmı kaynak gösterilmeden kopyalanamaz.